halogen

Żarówki halogenowe wycofane, jednak ciągle poszukiwane

Technologia led sprawiła, że żarówki halogenowe praktycznie zostały wyparte z rynku. Jednak są pewne obszary, gdzie dalej mogą być stosowane i klienci ciągle ich poszukują. Jest to wspomniana wcześniej branża samochodowa. 

Czym jest żarówka halogenowa?

Halogeny były stosowane jako zamiennik tradycyjnych żarówek. Charakteryzowały się głównie lepszym współczynnikiem oddawania barw oraz światłem zbliżonym do dziennego. Głównie właśnie dzięki tym zaletom znalazły powszechne zastosowanie w samochodach. Światło reflektorów wyposażonych w oświetlenie halogenowe dużo lepiej eksponowało elementy słabo widoczne na drodze w nocy.

Więcej informacji przeczytasz tutaj.

Żarówka led nie zawsze dorówna żarówce halogenowej?

Ilość różnych rodzajów mocowań w żarówkach samochodowych  sprawiła, że producenci nie byli w stanie wprowadzić zamienników w zamian za halogenowe źródła światła stosowane w motoryzacji. Pracownicy z branży filmowej i fotograficznej również poszukują żarówek halogenowych, ze względu na barwę najbardziej zbliżoną do światła dziennego. Klienci detaliczni z kolei często są jeszcze zainteresowani halogenami z trzonkami G9 i G4, ponieważ mają  one bardzo małe rozmiary. Producenci żarówek led nie opracowali jeszcze zamienników, które pod względem mocy świecenia i kształtu byłyby w stanie je zastąpić. Jeśli dodamy do tego jeszcze fakt, że halogeny z trzonkami G4 i G9 świetnie komponowały się w efektownych żyrandolach o kryształowej budowie, możemy zrozumieć tęsknotę klientów za tymi źródłami światła.