oświetlenie do łazienki

Oświetlenie do łazienki – na co zwrócić uwagę?

Łazienka jest miejscem, w którym domownicy spędzają dużo czasu. Niejednokrotnie, brak w niej okna zapewniającego dostęp do światła naturalnego. Z tego względu, bardzo istotny jest wybór odpowiedniego oświetlenia do łazienki, które zapewni komfort w niej przebywania. W artykule zawarte są informacje odnośnie rozkładu oświetlenia, jakiej mocy musi ono być i o czym należy zawsze pamiętać wybierając oświetlenie do łazienki.

Rozkład oświetlenia w łazience

Oświetlenie do łazienki (https://www.elampy.pl/lampy-do-lazienki) powinno spełniać zarówno funkcje użytkowe, jak i dekoracyjne. Połączenie tych dwóch czynników będzie gwarantem wygodnego pomieszczenia i pełnego zadowolenia domowników. Przyjmuje się, że oświetlenie do łazienki powinno dzielić się na;

  • Górne – zapewnia ono oświetlenie całej powierzchni.
  • Funkcyjne (np. kinkiety) – zastosowane tam, gdzie wykonuje się czynności wymagające precyzji, np. poranny makijaż bądź golenie.
  • Dekoracyjne – takie oświetlenie do łazienki odpowiada za nadanie charakteru wnętrzu. Odpowiednie dobrane, ociepli wystrój i stworzy przytulny klimat.

Jaką moc oświetlenia wybrać?

Oświetlenie do łazienki będzie zależało od kolorystyki oraz wielkości pomieszczenia. Ważne jest również to, czy w łazience jest okno, które zapewnia dostęp do światła naturalnego . Projektanci wnętrz zalecają, aby wybrać moc 500 lx na 1m2, celem zapewnienia mocnego doświetlenia. Światło jasne uzyskamy mocą 300-500 lx, a nastrojowe powyżej 150 lx. Podczas wyboru oświetlenia, dobrze będzie doradzić się sprzedawcy w salonie, który uwzględni parametry żarówki do oczekiwań klienta.

Oświetlenie łazienkowe – o tym lepiej nie zapominać

Łazienka jest tym miejscem w domu, w którym panuje duża wilgotność, a urządzenia narażone są na kontakt z wodą. Podczas wyboru oświetlenia do łazienki, należy zwrócić uwagę na szczelność oprawy (IP). W obszarach, w których ryzyko zalania jest najwyższe, rekomenduje się szczelność lamp na poziomie IP44. Zapewni to komfort oraz przede wszystkim bezpieczeństwo domowników, podczas przebywania w łazience.