podlicznik jednofazowy

Podlicznik jednofazowy

Podlicznik prądu to urządzenie służące do pomiaru prądu, które działa tak jak zwykły licznik do prądu. Podlicznik oblicza ilość prądu w jednostce kWh, ale nie przeliczą zużytych kilowatów na kwotę do zapłaty.

Rodzaje podliczników

podlicznik jednofazowy

Podliczniki podzielić można na podlicznik przemysłowy, podlicznik jednofazowy lub trzyfazowy.
Podliczniki przemysłowe łatwo się montuje i obsługuje, a ich montaż nie jest związany z załatwianiem zgody od dostawcy energii elektrycznej. Podliczniki przemysłowe stosowane są w domach wielorodzinnych, mieszkaniach studenckich oraz mieszkań, które wykorzystywane są jako przestrzeń biurowa.
Podliczniki jednofazowy stosowany jest w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych. Jednofazowy podlicznik wskazuje ilość zużytej energii i można podłączać go do sieci jednofazowej, którą przepływa prąd o stałym napięciu 230V.
W zakładach produkcyjnych stosowane są podliczniki trójfazowe, które służą do pomiaru energii elektrycznej płynącej z sieci trójfazowej, która ma napięcie wynoszące 400V.

Zalety podliczników

Dzięki zamontowaniu podliczników można dokładnie określić ilość zużywania energii w poszczególnych mieszkaniach lub przestrzeniach biurowych. Zabieg ten pozwoli na podział rachunku pomiędzy lokatorami w sposób sprawiedliwy.
Podczas wyboru podlicznika należy dopasować go do budowy sieci elektrycznej oraz do napięcia prądu w danym obiekcie. Ważne jest dobranie odpowiedniego podlicznika, ponieważ źle dobrany podlicznik może spowodować kłopoty z całą elektryką znajdującą się w mieszkaniu lub firmie.