oświetlenie jadalni

Jakie lampy wybrać do kuchni?

Właściwe oświetlenie każdego pomieszczenia mieszkania to jedna z najważniejszych kwestii aranżacyjnych. Warto bowiem pamiętać, że światło nie pełni wyłącznie funkcji użytkowej, ale w zależności od koncepcji oświetlenia, może stanowić ważny element estetyki mieszkania. 

Jakie oświetlenie jadalni?

Bez względu na to jakie wybiera się oświetlenie do kuchni czy kuchni połączonej z salonem, optymalnym wyborem aranżacyjnym jest umieszczenie źródła światła bezpośrednio nad stołem jadalnym. I nie ma tu znaczenia, czy stół zajmuje centralne miejsce w jadalni, czy, jak to dzieje się najczęściej w salonie połączonym z kuchnią, w jednym z rogów pomieszczenia. 

Różne lampy do kuchni

Ponieważ kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wiele się dzieje, oświetlenie do kuchni również powinno być zróżnicowane. Lampy do kuchni należy montować w taki sposób, by światło padało punktowo na strategiczne miejsca w pomieszczeniu. Oświetlenia odrębnego wymaga blat roboczy, na którym wykonuje się często bardzo precyzyjne czynności kulinarne. Czyszczenie ryby, grzybów czy mięsa wymaga jasnego i intensywnego oświetlenia. 

Oświetlenie do kuchni musi padać bezpośrednio na stół jadalny, by osoby spożywające posiłek nie miały obaw o udławienie się ością czy kością. Przydaje się także oświetlenie boczne, niezbędne wówczas, gdy główny posiłek zostaje zakończony, a domownicy pragną jeszcze kontynuować rozmowę. Kinkiety, wszelkiego rodzaju boczne oświetlenie ukrywa kuchenny, naturalny bałagan i sprzyja intymności. 

Lampy do kuchni  powinny tworzyć spójny schemat estetyczny, ale wyczerpywać również wszelkie funkcje, jakie kuchnia pełni w każdym domu.