Jak wybrać idealną girlandę świetlną?

Girlandy wypełnione na całej długości niewielkimi żarówkami czy jeszcze mniejszymi diodami ledowymi cudownie rozjaśniają mrok nocy, tworząc niezwykły klimat na przydomowych tarasach czy bezpośrednio w ogródkach. Chcąc wybrać dla siebie jedną z nich, trzeba jednak zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale też i na pewne parametry bardziej techniczne, które zadecydują o jej ogólnej praktyczności.

Rozmiar ma znaczenie

Przed zakupem świetlnej girlandy każdy wybierze dla niej miejsce docelowe, a następnie obmierzy sobie jego długość, by potem sięgnąć po girlandę o identycznym wymiarze. Efekt? Girlanda okaże się za krótka. Naturalne dla tego elementu jest bowiem jego falowe ułożenie. Girlanda gdzieniegdzie będzie opadać w dół, tworząc kształt paraboli bądź łuku. To znaczy, że musi być odpowiednio długa – do obmierzonej wartości warto więc dodać przynajmniej kilka centymetrów.

Dobrą radą będzie też zmierzenie wybranego miejsca przy pomocy zwykłego sznurka, który można uformować mniej więcej w taki sposób, by odzwierciedlał on planowane ułożenie girlandy. Później ten sznurek wystarczy zmierzyć miarką, by z wyznaczonym już dokładnym pomiarem udać się do sklepu.

Zawsze natomiast lepiej wybrać coś za długiego niż chociażby delikatnie za krótkiego. Tej zasady naprawdę warto się trzymać.

Typ żarówki decyduje o jakości oświetlenia

Girlanda świetlna sama w sobie nie będzie jeszcze prawidłowo działać, bo stanie się tak dopiero wtedy, gdy dopasuje się do niej odpowiednie żarówki. A nie każda ich odmiana będzie z tą girlandą kompatybilna. Zaleca się, by przy wybieraniu żarówek do girlandy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich gwint oraz ich strumień świetlny, wyrażany w lumenach (skrót to „lm”). Ogólna zasada jest taka, że jasność światła stosowanego w plenerze, czyli właśnie w ogrodach bądź na balkonach czy tarasach, nie powinna być zbyt duża.

Dużym błędem będzie zatem wybranie żarówek o zbyt dużym strumieniu świetlnym. Jeżeli żarówki te mają pasować do girlandy świetlnej, ich strumień powinien wynieść maksymalnie 100 lm. Wyższa wartość będzie oznaką nadmiernej mocy. A trzeba to podkreślić, że mocne światło nie jest wcale przyjemne w odbiorze i może wręcz uniemożliwić swobodne patrzenie na girlandę.

Bezpieczeństwo to podstawa

Gdy girlanda świetlna zagości już w przeznaczonym na nią miejscu, wypadałoby jeszcze upewnić się, że stworzona z jej pomocą instalacja jest w stu procentach bezpieczna. Gniazdo będące źródłem prądu musi być oczywiście suche. Warto też pomyśleć o tym, by jakoś dodatkowo je zabezpieczyć.