Ja zadbać o odpowiednie oświetlenie na zewnątrz budynku?

Budując i wykańczając dom warto w skupiać się nie tylko na jego wyglądzie od wewnątrz, jak i od zewnątrz. A jak wiadomo ważnym czynnikiem wystroju wnętrza jest oświetlenie. Dość naturalnie bierzemy to pod uwagę jeśli chodzi o wnętrza, ale nie inaczej jest w przypadku lamp zewnętrznych.

Co może zdziałać oświetlenie zewnętrzne?

Zwykle montaż lamp zewnętrznych wynika z potrzeby oświetlenia jakiegoś miejsca wieczorem, np. by nie walczyć z kluczami po powrocie do domu. Jednak rola oświetlenia zewnętrznego może być o wiele większa:

  • pozwoli łatwiej trafić do drzwi, lub garażu, zwłaszcza jeśli zastosujemy lampy z czujnikiem ruchu. Dzięki temu oświetlenie może być stale włączone, a palić się będzie tylko wtedy, kiedy będzie naprawdę potrzebne.
  • sprawi, że przyjemniej będzie korzystać wieczorami z tarasu. Do tego celu doskonale nadają się lampy elewacyjne lub słupki świetlne. Takie oświetlenie spokojnie może być włączane z wnętrza domu, gdy zajdzie taka potrzeba.
  • pozwoli nadać bryle danego budynku nowego wyrazu. Przecież nie od dziś wiadomo, że odpowiednia gra światłem może wpłynąć na postrzeganie proporcji.
  • będzie działać prewencyjnie. Nieproszeni goście o wiele rzadziej pojawiają się w miejscach, gdzie zbyt dobrze ich widać.

Na co zwracać uwagę projektując oświetlenie elewacyjne?

Oprócz tego, że oświetlenie zewnętrznej strony budynku powinno harmonizować ze stylem wykończenia elewacji musi spełniać jeszcze kilka dodatkowych warunków. Przede wszystkim każda lampa zewnętrzna musi być odporna na działanie warunków atmosferycznych, tj. być wodoszczelna.

Do tego moc światła nie powinna być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Za słabe światło będzie mało praktyczne, a zbyt mocne może utrudnić funkcjonowanie wewnątrz budynku. Ponadto podczas montażu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, żeby światło lamp elewacyjnych nie wpadało do wnętrza budynku.