Zastosowanie akumulatora 12V – typ dostosowany do indywidualnych potrzeb

Akumulatory dla wielu użytkowników kojarzą się przede wszystkim z rozruchem i zasilaniem samochodów, jednak akumulator 12V może być produktem bardzo szeroko wykorzystywanym. To bateria idealnie sprawdzająca się w roli źródła awaryjnego zasilania w systemach UPS, a także jako zasilanie różnorodnych systemów awaryjnych, alarmowych, urządzeń mobilnych czy sprzętów różnego typu. W jaki sposób poszczególne rodzaje akumulatorów 12V sprawdzają się w użyciu, czym się różnią?

Rodzaje akumulatorów 12V w codziennym użyciu

Technologie użyte do produkcji akumulatora 12V warunkują jego główne zastosowanie. Mniejsze konstrukcje mają zwykle najmniejszą pojemność, podawaną w Ah – amperogodzinach; różnią się także typem konektorów. Najpopularniejsze typy akumulatorów 12V to:

  • akumulatory 12V żelowe – bezobsługowy typ akumulatora, nie posiada płynnego elektrolitu, tylko żel, będący połączeniem kwasu siarkowego i krzemionki,
  • akumulatory 12V tradycyjne – najtańsze, ale zwykle też najmniej trwałe,
  • akumulatory 12V AGM – wykorzystujące matę szklaną w roli absorbenta utrzymującego elektrolit na miejscu.

Zwykle najtrwalszy okazuje się akumulator 12V AGM, jednak jest to także najdroższe rozwiązanie.

Gdzie znajdują zastosowanie poszczególne akumulatory 12V?

Możliwe zastosowanie akumulatora 12V zależy od jego pojemności, typu konektorów, fizycznej wielkości, a także zastosowanej technologii. I tak akumulator 12V AGM o zwiększonej odporności i żywotności stosowany jest najczęściej w systemach wymagających solidnego zasilania. Wydajny akumulator 12V GEL to rozwiązanie szeroko wykorzystywane przy sprzęcie medycznym, systemach kontroli dostępu czy telewizji przemysłowej. Klasyczny akumulator 12V może być również z powodzeniem stosowany w wielu miejscach, najczęściej tych o mniejszych wymaganiach.