kable energetyczne

Jakie są zastosowania kabli energetycznych?

Kable energetyczne i uziemiające służą do podłączania urządzeń elektrycznych, sprzętu i urządzeń do zasilania sieciowego. W każdym projekcie elektrycznym należy wziąć pod uwagę wszystkie rodzaje zastosowań, a zgodnie ze specyfikacjami, rozmiar kabla 3-żyłowego do zastosowania i sposób zaprojektowania obwodu mają wpływ na wynik. 

Jakie są zastosowania kabla 3-rdzeniowego i energetycznego?

kable energetyczne

Kabel 3-żyłowy i energetyczny są najczęściej używane w zastosowaniach, takich jak dwukierunkowe oświetlenie do użytku domowego, okablowanie do systemów centralnego ogrzewania i innych urządzeń To, czy wymagany kabel 3-żyłowy będzie miał zastosowanie neutralne, czy pod napięciem, zależy od tego, jak odpowiedzialny elektryk zdecyduje się zaprojektować obwód dla danego zastosowania. 

W większości przypadków kable energetyczne są zwykle przewodami elektrycznymi, które mają trzy oddzielne miedziane przewodniki, każdy w płaszczu ochronnym, osłoniętym zewnętrznym gniazdem lub osłoną ochronną. Przypadek z kablem 3-żyłowym i uziemiającym jest inny, ponieważ podczas procesu produkcyjnego wstawiany jest czwarty przewód. 

  • Przewody w kablu 3-żyłowym i uziemiającym to przewody neutralne, uziemiające i pod napięciem.
  • Należy pamiętać, że kolory okablowania różnią się od kolorów okablowania trójfazowego i trójfazowego. 
  • Przy samodzielnym okablowaniu, niezbędna jest umiejętność identyfikacji nowych kolorów okablowania każdego przewodu w kablu 3-żyłowym i uziemiającym.

Jakie są rodzaje kabli?

Przewód fazowy przesyła energię elektryczną do przełącznika lub gniazda. Kolor izolacji to czarny, brązowy lub szary. Łączy się z terminalem oznaczonym „L” (pod napięciem). W Czechach uzgodniono położenie w gniazdach po lewej stronie kołka ochronnego. Środkowy przewód roboczy, zwany „przewodem zerowym” lub też „neutralnym”, zwraca prąd do sieci. Jest oznaczony niebieskim kolorem izolacji i jest podłączony do zacisku „N” (neutralny). Przewód ochronny lub uziemiający wyrównuje potencjał uziemienia. Jeśli urządzenie ma zacisk przewodu uziemiającego, należy go do niego podłączyć. Kolor izolacji jest żółto-zielony.

Kable energetyczne mają zwykle co najmniej dwie żył, w powszechnych instalacjach najczęściej stosuje się kable 2, 3, 4 i 5 żyłowe. Liczba żył ma również swoje miejsce w oznaczeniu kabla, np. 3×1,5 oznacza kabel trzyżyłowy o poszczególnych przekrojach 1,5mm².