Jak wybrać oświetlenie do domu? Kuchnia i jadalnia.

Wybór prawidłowego oświetlenia do domu jest sprawą niezwykle ważną i jednocześnie dość trudną. Światło bowiem tworzyć musi odpowiedni klimat sprzyjający nie tylko odpoczynkowi, jak ma to miejsce w przypadku sypialniani lub salonu, ale również pracy w kuchni wykonywanej podczas przyrządzania posiłków. W związku z tym, często pojawia się pytanie: jak wybrać oświetlenie do domu, w tym do kuchni i jadalni?    

Oświetlenie do kuchni i jadalni 

Jak wybrać oświetlenie do domu, w tym kuchni i jadalni? Czym się kierować podczas wybory i zakupu lamp? Ile lamp powinno znaleźć się w danym pomieszczeniu? Są to częste pytania klientów pojawiające się podczas projektu i realizacji danej aranżacji. Głównym zadaniem oświetlenia kuchennego jest możliwość zapewnienia optymalnego miejsca do pracy, w tym przygotowywania posiłków, jadalnia z kolei powinna umożliwiać ich przyjazne serwowanie i spożywanie.       

Lampy w kuchni i jadalni

W kuchni i jadalni powinny znajdować się co najmniej trzy rodzaje oświetlenia. Pierwszym z nich jest światło główne, następnie oświetlenie obejmujące blaty robocze i trzecie w postaci oświetlenia części jadalnej.     

Lampy w kuchni – oświetlenie główne

Oświetlenie główne może mieć formę dużych pojedynczych lamp umieszczonych na suficie lub większej ilości drobnych punktów świetlnych. Niezależnie od wybranej formy ma ono zapewniać dużo światła koniecznego podczas swobodnego poruszania się po kuchni.

Lampy w kuchni – oświetlenie blatów roboczych

W zależności od wielkości pomieszczenia oraz rozmieszenia w nim szafek i blatów roboczych pojawia się konieczność montażu dodatkowego oświetlenia. Ma ono zapewnić bardzo komfortową i bezpieczną pracę. Z uwagi na obecność szafek wiszących dostęp oświetlenia głównego do niżej położonych przestrzeni może być bowiem utrudniony. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie montaż dodatkowych punktów świetlnych pod szafkami nadblatowymi. Ponadto, tego typu oświetlenie jest bardzo funkcjonalne. Można z niego skorzystać w porach wieczornych, bez konieczności włączania bardzo silnego i rażącego oczy oświetlenia głównego.     

Lampy w jadalni 

Jadania jest pomieszczeniem kojarzącymi się nieodzownie z dużymi mieszkaniami i domami. W tego typu apartamentach osobna przestrzeń dedykowana jest na przygotowywanie posiłków, a inna na ich konsumpcję. W mniejszych mieszkaniach posiłki są zazwyczaj spożywane w kuchni lub w salonie. Jest również trzecia opcja bardzo popularna w ostatnim czasie, a mianowicie aneksy kuchenne, czyli otwarte kuchnie na przestrzeń salonu. Niezależnie jednak o tego, jaki jest rozkład pomieszczeń w danym lokalu ich oświetlenie powinno być odpowiednio dobrane. Nad stołem jadalnianym powinna się pojawić pojedyncza lampa dająca rozproszone światło lub kilka drobnych punktów świetlnych efektywnie oświetlających blat stołu i umożliwiających komfortowe spożywanie posiłku. Ponadto, tego typu oświetlenie wprowadzi bardzo pożądany podział na strefy funkcjonalne pomieszczenia. W przypadku otwartych pomieszczeń należy koniecznie zachować spójność poszczególnych elementów oświetlenia.