Czym się cechują żarówki LED?

Żarówki LED cieszą się bardzo dużym uznaniem na rynku. Mają wiele zalet i nie kosztują wiele. Jakie cechy mają te żarówki? Dlaczego warto na nie postawić? Czym się odznaczają?

Żarówki LED

Technologia LED w błyskawicznym tempie wpłynęła na rozwój branży oświetleniowej. Żarówki tego typu odbiegają właściwościami od innych modeli, jak i budową. W oświetleniu znajduje się wiele pojedynczych diod wraz z układem zasilającym. Okazuje się, że temperatura barwowa jest uzależniona od zastosowanych diod.

Warto podkreślić, że LED-owe żarówki emitują światło o różnej barwie. Możemy sięgnąć zarówno o neutralne odcienie, jak też zimne i ciepłe. Zazwyczaj ciepłe barwy są dobierane do pomieszczeń, w których chcemy się zrelaksować. Jeśli chodzi o barwę zimną, sprawdzi się ona w miejscach i zakładach pracy. W tym przypadku niezwykle ważny jest współczynnik oddawania barw CRI Ra. To parametr, jaki mówi o tym, jak żarówka odwzorowuje kolory przedmiotów oświetlanych. Im wyższy współczynnik, tym więcej kolorów jest w stanie odróżnić oko ludzkie.

Cechy żarówek LED

Żarówki LED z pewnością odznaczają się:

  • energooszczędnością,
  • przyjaznością dla środowiska,
  • funkcjonalnością,
  • trwałością,
  • wysoką sprawnością.

Podczas doboru idealnych żarówek, warto zwrócić uwagę na dany strumień świetlny (jest określany w lumenach). Współczynnik Lm mówi nam o tym, ile światła będzie się wydobywać z żarówki. W sytuacji, gdy zależy nam na ciemniejszym strumieni światła, dobrać należy źródła o niższych wartościach Lm. Wydajność żarówki wiąże się natomiast z ilością lumenów z Wata. Można ją poznać za pomocą podzielenia Lm przez moc, którą wyrażą się w Watach. LED-owe oświetlenie jest energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Ogromny sukces na rynku oświetleniowym jest związany z tym, że żarówki cechują się dobrymi parametrami funkcjonalnymi i wysoką trwałością. Na uznanie zasługuje też odporność na mechaniczne uszkodzenia.

Nowoczesne oświetlenie do domu lub biura to bardzo ważne kwestie, które bazować powinny na wytrzymałości i odpowiedniej barwie światła.